Msze Św.
w niedziele i święta:
8:00, 10:00, 11:30 (z kazaniem dla dzieci), 16:00
w dni powszednie (pn-pt):
18:00, ew. 19:00
w soboty:
8:00, 18:00 (z liturgią niedzielną)
Nabożeństwa:
(z wyjątkiem miesięcy nabożeństw okresowych: różaniec, wypominki, roraty, Droga Krzyżowa, majowe, ...)
Koronka do Miłosierdzia Bożego
w poniedziałki 17:50 i w soboty 7:50
Nowenna do św. Judy Tadeusza
wtorek po Mszy św. wieczornej o 18:00
Nowenna do MB Nieustającej Pomocy
środa po Mszy św. wieczornej o 18:00
Nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa
I piątek miesiąca 17:30
Różaniec Apostolstwa Dobrej Śmierci
I sobota miesiąca 17:20
Męski Różaniec I sobota miesiąca 12:00 (co 3 m-ce, informacja w gablocie)
Adoracje Najświętszego Sakramentu (w ciszy):
I czwartek miesiąca 17:30 - w int. powołań
II czwartek miesiąca 17:30 - w int. pielgrzymów
III czwartek miesiąca 17:30 - w intencji miasta Człuchów
IV (V) czwartek miesiąca 17:30 - w int. naszej Ojczyzny i pokoju na świecie
Spowiedź Św.
przez cały tydzień:
20-30 min. przed Mszą Św.
czwartek 17:30 - 18:00
(w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu)
I piątek miesiąca:
(dla dzieci) 17:00 - 17:30
(dla młodzieży) 17:30 - 18:00
dodatkowa okazja w parafii św. Jakuba
(dyżur spowiedniczy księży dekanatu człuchowskiego)
soboty w godz. 11:00 - 12:00
Chrzest Św.
Wymagane dokumenty:
- akt urodzenia dziecka (odpis z Urzędu Stanu Cywilnego)
- informacja dotycząca stanu cywilnego rodziców
- dane o rodzicach chrzestnych (imiona, nazwiska, wiek, wyznanie, adres zamieszkania)
- zaświadczenia z parafii zamieszkania chrzestnych o praktykowaniu wiary
- w przypadku chrztu dziecka z innej parafii potrzebna jest pisemna zgoda ks. proboszcza parafii zamieszkania (nie zameldowania!)
I Komunia Św.
Wymagane dokumenty:
- wypełniona deklaracja rodziców dziecka (formularze we wrześniu do odbioru w kościele na stoliku pod chórem)
- zapisy trwają przez cały wrzesień (oddanie prawidłowo wypełnionej deklaracji równoznaczne z zapisaniem dziecka)
- pierwsze spotkanie organizacyjne (ostatnia niedziela września lub pierwsza października - proszę śledzić ogłoszenia parafialne)
- metryka chrztu dziecka, odpis skrócony chrztu tzw. "ad sacra",
- jeśli dziecko nie należy do naszej parafii należy przedstawić pisemną zgodę własnego proboszcza na przystąpienie do I Komunii Świętej
Bierzmowanie
Wymagane dokumenty:
- metryka chrztu
- zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie szkolnej lub ostatnie świadectwo katechizacji
- w przypadku osób starszych – świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej
Przez sakrament bierzmowania odrodzeni na chrzcie otrzymują niewysłowiony dar samego Ducha Świętego, który ich umacnia w szczególny sposób.
(Papież Paweł VI)
|
Sakrament bierzmowania wraz z chrztem i Eucharystią należy do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, którego jedność powinna być zachowywana. Należy zatem pamiętać, że przyjęcie tego sakramentu jest konieczne jako dopełnienie łaski chrztu. Istotnie, przez sakrament bierzmowania (ochrzczeni) jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem (Katechizm Kościoła Katolickiego nr 1285).
Sakrament ten uzdalnia nas do mężnego wyznawania wiary, życia według niej i obrony. Bóg czyni to poprzez udzielane dary Ducha Świętego. Są nimi:
- dar mądrości - służy do poznania i umiłowania prawdy wiekuistej, którą jest Bóg, z tego wynika umiłowanie Boga i jego spraw. Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu wtedy wszystko oceniamy we właściwy sposób.
- dar rozumu - pozwala na instynktowne sądzenie w świetle wiary. Pomaga odczytywać wolę Bożą i odróżniać prawdę od kłamstwa, pozwala dobrze ocenić konkretną sytuację i podjąć trafną decyzję.
- dar rady - pomaga w podejmowaniu trudnych decyzji w naszym życiu. Dzięki niemu instynktownie możemy odróżnić co należy czynić, a czego nie (nawet wbrew roztropności).
- dar umiejętności - dzięki niemu posiadamy głęboką pewność wiary w Boga, intuicyjną wiedzę, co do prawd i tajemnic wiary. Daje umiejętność dobrego wykorzystania tego czym dysponujemy.
- dar męstwa - (dar mocy, siły) pomaga z siłą i ufnością stanąć wobec prób i niebezpieczeństw (także duchowych) chrześcijańskiego życia. Jesteśmy zdolni do podejmowania najtrudniejszych zadań z miłości do boga (nawet męczeństwa).
- dar pobożności - (nazywany duchem przybrania) stanięcie wobec Boga jak dziecko wobec Ojca nieskończenie dobrego i miłującego – z miłością, szacunkiem, zaufaniem, bez lęku.
- dar bojaźni Bożej - nie ma nic wspólnego z lękiem przed Bogiem, jest to szacunek i miłość do Boga, z tego wynika bojaźń obrażenia Boga, niechęć do grzechu, a chęć wypełniania Bożej woli.
Sakrament bierzmowania powinny przyjmować osoby dojrzałe, które chcą rozpocząć drugi etap życia – świadome życie wiarą. Sakrament chrztu większość z nas przyjęła nieświadomie w pierwszych dniach, czy tygodniach po urodzeniu. Sakrament bierzmowania przyjmujemy dobrowolnie i świadomie.
Obrzęd bierzmowania składa się z trzech elementów. Są to:
- nałożenie ręki przez biskupa na głowę bierzmowanego,
- namaszczenie olejem Krzyżma na czole ochrzczonego - jest to znak obfitości, radości, oczyszczenia, uzdrowienia, umocnienia, a także znak konsekracji czyli poświęcenia bierzmowanego Bogu. Przez namaszczenie bierzmowany otrzymuje znamię Ducha Świętego, znak przynależności i poddania się Temu, który nas naznaczył.
- słowa: „Przyjmij znamię daru Ducha Świętego”.
Imię – patron bierzmowania
Ze względu na fakt istotnego powiązania sakramentu bierzmowania z sakramentem chrztu kandydat do bierzmowania powinien zachować imię chrzcielne. Zwyczajowo jednak można wybrać imię Świętego Patrona, którego kandydat pragnie naśladować.
Powinna być to osoba uznana przez Kościół za świętą lub błogosławioną.
Świadek bierzmowania
Świadkiem bierzmowania może być osoba, która przyjęła wszystkie sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego (chrzest, Eucharystię, bierzmowanie) i prowadzi życie zgodne z zasadami wiary. Zadaniem świadka jest troska o to, by bierzmowany wypełniał obowiązki wypływające z przyjęcia tego sakramentu. Dla podkreślenia związku z chrztem zaleca się, aby świadkiem był jeden z rodziców chrzestnych - najlepiej ojciec dla chłopca, matka dla dziewczyny.
Świadkiem bierzmownaia nie mogą być rodzice (wymóg Prawa Kanonicznego).
W czasie obrzędów sakramentu świadek kładzie prawą dłoń na ramieniu kandydata na znak, że będzie go wspierał radą i czynem w życiu zgodnym z wyznawaną wiarą.
Od świadków nie są wymagane żadne dokumenty. Oczywistym jest jednak, że w dniu bierzmowania są wyspowiadani i przystępują do Komunii św.
Więcej informacji nt sakramentu bierzmowania można uzyskać czytając:
Małżeństwo
Wymagane dokumenty:
- aktualna metryka chrztu (pełny odpis), z datą do 3 miesięcy wstecz, „świeżość” metryki daje pewność, że nie zaistnieje bigamia lub inna nieprawidłowość
- dowody osobiste
- ostatnie świadectwo katechizacji
- świadectwo bierzmowania (o ile nie odnotowano w metryce chrztu!)
- zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedmałżeńskiej, w przypadku braku takiego dokumentu zapraszamy do uregulowania niezwłocznie tej kwestii przez diecezjalną stronę www.dobry-poczatek.pl lub ogólnopolską stronę www.spotkaniamalzenskie.pl
- zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (niezbędne, aby ślub kościelny pociągał za sobą również skutki cywilno-prawne – tzw. ślub konkordatowy) lub dokument związku cywilnego, jeśli wcześniej taki zawarto
- dane świadków (imiona, nazwisko, data i miejsce urodzenia oraz adres aktualnego zamieszkania)
Namaszczenie chorych
W naszej parafii regularne odwiedziny chorych z posługą sakramentalną odbywają się w pierwsze piątki miesiąca (ks. Proboszcz od godz. 9:00, a ks. Wikariusz od godz. 9:00).
W Kościele katolickim Namaszczenie chorych zostało odnowione w wyniku Reformy liturgicznej soboru watykańskiego II. 30 listopada 1972 roku papież Paweł VI wydał na ten temat konstytucję Sacram Unctionem Infirmorum. Współcześnie kładzie się nacisk na znaczenie uzdrawiające namaszczenia. Jak zauważył Katechizm Kościoła Katolickiego, choć w historii udzielania tego sakramentu doszło do ewolucji w kierunku rytu przedśmiertnego, jednak nigdy nie zapomniano o jego mocy przywracania zdrowia ciała i duszy
Do obrzędu używa się oleju chorych (łac. oleum infirmorum), poświęconego przez biskupa w Wielki Czwartek lub przez delegowanego kapłana. Sakrament ten dana osoba może przyjąć wielokrotnie, ilekroć nastąpi u niej znaczące pogorszenie stanu zdrowia (KKK 1515). Jeżeli choroba uniemożliwia spowiedź, łaską sakramentu, jako aktu Kościoła, któremu zostało powierzone zadanie rozwiązywania i związywania (por. Mt 18,18) jest także odpuszczenie grzechów.
Trzy sakramenty, namaszczenie, jako sakrament Ducha Świętego, udzielane razem z poprzedzającą je spowiedzią (= sakramenty uzdrowienia) i następującą po nim Eucharystią – są w pewnym sensie odpowiednikiem Sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Z reguły, w pierwszych wiekach Kościoła udzielano ich w następującej kolejności: w czasie Nocy paschalnej najpierw był chrzest, po którym następowało namaszczenie bierzmowania, a następnie ochrzczonych prowadzono na wspólną Eucharystię, włączając ich do wspólnoty Kościoła, jakby byli już w nowo odzyskanym raju.
Pogrzeb
Wymagane dokumenty do zgłoszenia pogrzebu:
- odpis aktu zgonu
- podanie przyczyny i miejsca zgonu (zgodnie z wydaną kartą zgonu)
- podanie dokładnego ostatniego adresu zamieszkania
- zgoda ks. proboszcza miejsca zamieszkania, jeśli zmarły(a) nie jest z naszej parafii
należy je przedstawić w
Przedsiębiorstwo Komunalne Spólka z o.o.
ZAKŁAD POGRZEBOWY
ul. Sobieskiego 11
77-300 Człuchów
tel. 59 83 42 200 / 59 83 42 209 od godziny 7:00 do 15:00
całodobowo - przewozy 697 787 840
e-mail: z.pogrzebowy@pk.czluchow.info